Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze obilježava se 24. ožujka s ciljem podizanja svijesti javnosti da je tuberkuloza izlječiva bolest te da se poduzimanjem niza akcija pridonosi kontroli tuberkuloze, omogućujući rano otkrivanje bolesti te adekvatno liječenje i praćenje bolesnika.
Iako je smrtnost od tuberkuloze smanjena gotovo 40 % od 1990. do 2011. godine, do danas je ostala epidemija koja uzrokuje 1,4 milijuna smrtnih slučajeva svake godine. Prema podatcima Svjetske zdravstvene organizacije trećina svjetske populacije inficirana je uzročnikom te bolesti (Mycobacterium tuberculosis).
Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze obilježava se u spomen na dr. Roberta Kocha koji je 1882. godine otkrio uzročnika tuberkuloze – bakteriju Mycobacterium tuberculosis. Bakterija u prvom redu zahvaća pluća, iako praktički može zahvatiti bilo koji organ: limfne čvorove, kožu, mozak, kosti i zglobove, probavni, mokraćni i genitalni sustav. Poseban problem je i pojava multirezistencije uzročnika na lijekove.
Simptomi ove bolesti su nekarakteristični. Obično je prisutan umor, opća slabost, subfebrilne temperature, gubitak apetita i mršavljenje, pojačano noćno znojenje te suhi nadražajni kašalj, koji kasnije može biti popraćen iskašljavanjem.
Kod težih oblika bolesti može se pojaviti krv u iskašljaju, bolovi u prsima i otežano disanje. Da bi se utvrdila bolest neophodno je učiniti rtg pluća i pregled iskašljaja na uzročnika tuberkuloze, osnovne pretrage krvi i tuberkulinsko testiranje. Tuberkuloza je izlječiva bolest, ali se nakon izlječenja ne stječe imunitet od ponovnog obolijevanja.