Darwinov dan jest proslava kojom se komemorira obljetnica rođenja Charlesa Darwina 12. veljače 1809. godine. Dan se slavi radi isticanja Darwinova doprinosa znanosti i radi opće promocije znanosti. Darwin je autor prve moderne teorije o evoluciji živih bića pomoću koncepta razvijanja svih životnih oblika procesom prirodnog odabira. Ta teorija je po njemu dobila i naziv darvinizam.
Na Darwinov dan organiziraju se događaji poput predavanja, diskusija, izložbi i drugih aktivnosti koje se fokusiraju na znanstveno obrazovanje, evolucijsku biologiju i važnost zasnivanja mišljenja na dokazima. To je dan za razmišljanje o Darwinovu utjecaju na naše razumijevanje prirodnog svijeta i promicanje znanstvene pismenosti i kritičkog razmišljanja.
Teorija evolucije: Nakon povratka iz ekspedicije, Darwin je počeo razmišljati o prirodnim procesima koji oblikuju raznolikost života na Zemlji. Godine 1859. objavio je svoje remek-djelo “O podrijetlu vrsta putem prirodnog odabira”, u kojem je iznio teoriju evolucije putem prirodnog odabira. Glavna ideja bila je da organizmi s najbolje prilagođenim karakteristikama preživljavaju i reproduciraju se u većem broju, što s vremenom dovodi do promjena u populacijama i stvaranja novih vrsta.
Reakcije na njegov rad: Darwinova teorija izazvala je žestoke rasprave i kontroverze u znanstvenoj i religijskoj zajednici. Njegova teorija evolucije proturječila je tadašnjim dominantnim religijskim pogledima na stvaranje svijeta. Unatoč otporu, Darwin je nastavio prikupljati dokaze i razvijati svoje teorije.
Charles Robert Darwin (Shrewsbury, Shopshire, Engleska, 12. veljače 1809. – Downe, Kent, Engleska, 19. travnja 1882.).