Hrvatska gastronomija je raznolika i bogata, s velikim utjecajem mediteranske kuhinje, ali i s regionalnim specifičnostima. Ovisno o regiji, može se primijetiti raznolikost jela i sastojaka koji se koriste. Evo nekoliko ključnih karakteristika hrvatske gastronomije:
Morski plodovi: Hrvatska obala pruža izvrsne morske plodove poput ribe, školjki i rakova. Jela kao što su svježa riba, lignje na žaru, brudet (riblji gulaš), buzara (kuhani morski plodovi u umaku od bijelog vina i češnjaka) i brodet (riblji gulaš s rajčicom) su vrlo popularna.
Maslinovo ulje: Hrvatska je poznata po kvalitetnom maslinovom ulju. Maslinova ulja iz regija poput Istre i Dalmacije su posebno cijenjena i koriste se u mnogim jelima kao osnovno ulje za pripremu i začinjavanje.
Pršut i sir: Hrvatska ima bogatu tradiciju proizvodnje pršuta, posebno u regijama poput Istre i Dalmacije. Istarski pršut i dalmatinski pršut su poznati po svom ukusu i kvaliteti. Sir se također proizvodi diljem zemlje, a neki od poznatih sireva su paški sir, škripavac, lički sir i sir s tartufima.
Jela ispod peke: Tradicionalna jela koja se pripremaju ispod peke su vrlo popularna u Hrvatskoj. To uključuje pečenje mesa, kao što su janjetina, teletina ili svinjetina, zajedno s povrćem ispod sača na otvorenom ognjištu. Ova metoda pečenja daje mesu poseban okus i sočnost.
Riža i tjestenina: Riža se često koristi u raznim jelima, poput rižota, a posebno je poznat crni rižot koji se priprema s morskim plodovima. Tjestenina također ima važno mjesto u hrvatskoj kuhinji, a njoki, fuži, šurlice i njoki od krumpira su neki od lokalnih specijaliteta.
Slavonska kuhinja: U istočnoj Hrvatskoj kuhinja se razlikuje od mediteranske. Slavonska kuhinja poznata je po jelima kao što su kulen (pikantna kobasica), fiš-paprikaš (riječna riba u paprikašu), čobanac (gulaš od par vrsta mesa) i slavonski kolači poput štrudle i makovnjače.
Kolači i slastice: Hrvatska ima bogatu ponudu kolača i slastica. Povijesni utjecaji austrijske, mađarske i talijanske kuhinje vidljivi su u raznim kolačima poput štrudli, fritula, krafni, kremšnita, makovnjače i orahnjače. Uz to, mediteranske slastice poput fritula i kroštula također su popularne.
Ovo su samo neki od primjera hrvatske gastronomije, ali svaka regija ima svoje specifične jela i tradicije. Hrvatska kuhinja je raznolika i pruža široku paletu okusa i okusa koji odražavaju bogatu kulturnu baštinu zemlje.
Iako sva ova jela nisu izvorno Hrvatska, ona se ipak najčešće konzumiraju u hrvatskim domaćinstvima.
Peka: Tradicionalno dalmatinsko jelo koje se priprema tako da se različite vrste mesa (najčešće janjetina, teletina) i povrće peku ispod sača, ispod kojeg se nalazi žar.
Crni rižot: Morsko jelo s crnom rižom, koja se kuha s morskim plodovima poput lignji, škampa i dagnji. Rižot dobiva tamnu boju zbog dodatka sipe ili njenog crnila.
Pašticada: Tipično dalmatinsko jelo koje se priprema tako da se goveđe meso marinira u crvenom vinu i začinima, a zatim se dinsta s povrćem i kuha satima. Poslužuje se s tjesteninom ili krumpirom.
Sarma: Jelo od kiselog kupusa punjenog mljevenim mesom, rižom i začinima. Sarme se oblikuju u roladice i kuhaju nekoliko sati. Sarma je obično jelo koje se jede tijekom hladnijih mjeseci, a priprema se za blagdane ili posebne prigode poput obiteljskih okupljanja.
Ćevapi: Jelo su od miješanog mljevenog mesa (najčešće teletine i junetine, ponegdje i svinjetine), začinjena i pečena na roštilju. Često se poslužuju u lepinji s lukom i kajmakom, ponegdje i ajvarom te pomfritom. Tradicionalno se ćevapi peku na otvorenom roštilju na drvenom uglju, što daje poseban okus i aromu.
Janjetina ispod peke: Janjetina se marinira i peče ispod peke, sastavljene od otvorenog ognjišta, mesa i pokrivena sačem. Pečenje ispod peke daje mesu poseban okus i sočnost.
Štrukli: Tradicionalno jelo iz Zagorja, slojeviti zalogaji tijesta punjeni svježim sirom, vrhnjem i jajima. Mogu biti pečeni ili kuhani u vodi.
Kulen: Pikantna kobasica svinjskog mesa koja je zaštićena kao specifična vrsta kulena. Obično se jede kao hladno predjelo ili kao dodatak drugim jelima.
Bakalar na bijelo: Jelo pripremljeno od sušenog bakalara koji se kuha i poslužuje s kuhanim krumpirom i blagim maslinovim uljem. Ovo je tradicionalno jelo koje se često jede za vrijeme božićnih blagdana.
Makovnjača: Tradicionalni hrvatski kolač napunjen makom, šećerom i orašastim plodovima. Obično se priprema za vrijeme blagdana, karmina i svečanih prigoda.