Na današnji dan 1652. godine u Senju rođen Pavao Ritter Vitezović, hrvatski književnik, povjesničar i jezikoslovac.
Pavao Ritter Vitezović hrvatski je polihistor književnik, povjesničar, jezikoslovac i nakladnik. Bio je nositelj plemićkog naslova baruna. Bio je potomak doseljena njemačkog vojnika koji se u Senju udomio i pohrvatio. Zalagao se da osnova hrvatskog pravopisa bude fonetska tj. da svaki glas ima svoje, uvijek jednako, slovo. Predlagao je i uporabu dijakritičkih znakova u hrvatskom pravopisu i tako bio ispred svog vremena. Pokazalo se da je svojim radom bio preteča Ilirskog preporoda.
Mladi Pavao pokazao je rani interes za književnost i povijest, što ga je odvelo na put istraživanja i učenja. Nakon završetka studija u Rimu, gdje se susreo s europskim intelektualnim krugovima, Vitezović se vratio u domovinu s ciljem proučavanja i promicanja hrvatske kulture.
Vitezović je također bio vješt pjesnik, a njegovi stihovi često su izražavali ljubav prema domovini, hrvatskom jeziku i kulturi. Njegova poezija često je bila inspirirana klasicizmom, a istovremeno je sadržavala i elemente baroka, što je doprinijelo njezinoj jedinstvenosti.
Pavao Ritter Vitezović preminuo je 20. siječnja 1713. godine u Beču, no njegovo naslijeđe nastavlja živjeti kroz njegova djela koja su ostavila neizbrisiv trag u hrvatskoj kulturnoj baštini. Njegova predanost očuvanju i promicanju hrvatske povijesti, jezika i kulture čini ga važnim likom u povijesti Hrvatske i izvorom inspiracije za buduće generacije.
Pavao Ritter Vitezović (Senj, 7. siječnja 1652. – Beč, 20. siječnja 1713.).
Opširnije pročitajte na Wikipediji.
Foto: muzej-senj.hr