August Šenoa bio je hrvatski novinar i književnik, autor je prvog hrvatskog povijesnog romana (Zlatarovo zlato) i književnik po kojem je nazvan cijeli jedan period (Šenoino doba). Smatra se jednim od najvažnijih predstavnika hrvatskog realizma. Njegovo najpoznatije djelo je roman “Zlatarevo zlato”, koji se često čita u školama diljem Hrvatske.
Šenoa nije bio samo književnik, već je također bio novinar, urednik, prevoditelj, i jedan od ključnih figura kulturnog života 19. stoljeća u Hrvatskoj. Njegovo djelo bilo je usmjereno prema stvaranju realističkih prikaza života i društva, istražujući socijalne i moralne teme. Bio je član mnogih književnih društava i aktivno se bavio kulturnim i političkim pitanjima svog vremena.
U svojim djelima često je opisivao život srednjeg sloja i kritizirao društvene nepravde.
Među njegovim najpoznatijim djelima su:
- “Zlatarovo zlato” (1871.) – Ovo je njegov najpoznatiji roman i smatra se prvim pravim hrvatskim romanom. Radnja romana smještena je u Zagreb u 16. stoljeću, a prati ljubavnu priču između mladog kovača Petra i plemkinje Jagode.
- “Diogenes” (1869.) – Ovo je dramsko djelo koje je napisao Šenoa. Temelji se na antičkoj legendi o filozofu Diogenu iz Sinope.
- “Seljačka buna” (1877.) – Roman koji se bavi temom seljačkog ustanka u Hrvatskoj 1573. godine, poznatog kao Seljačka buna.
- “Prijan Lovro” (1873.) – Pripovijetka koja opisuje život i borbu Prijana Lovre, seljaka iz Slavonije.
- “Prosjak Luka” (1866.) – Još jedna pripovijetka koja prikazuje život seljaka i teškoće s kojima se susreću.
Osim ovih, Šenoa je napisao brojne pjesme, romane, pripovijetke, eseje i druge književne radove. Njegova djela često istražuju socijalne, povijesne i moralne teme te su ostavila značajan trag u razvoju hrvatske književnosti.
August Ivan Nepomuk Eduard Šenoa (Zagreb, 14. studenoga 1838. – Zagreb, 13. prosinca 1881.)