Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece obilježava se svake godine 19. studenoga. Svjetski dan nastao je na inicijativu Fundacije svjetskog summita žena iz 2000. godine s ciljem stvaranja kulture prevencije diljem svijeta poticanjem vlada i društvenih organizacija na aktivnije uključivanje u zaštiti djece.
Radi skretanja pozornosti na ovaj teški problem, partneri Svjetskoga dana organiziraju aktivnosti za povećanje svijesti i edukacije o zlostavljanju djece i nasilja prema djeci, promicanje poštovanja prava djeteta, te stvaranje prevencije zlostavljanja djece glavnim prioritetom.
Ured pravobraniteljice za djecu u Hrvatskoj 2007. godine pridružio se toj kampanji, kroz organiziranje susreta s djecom, stručnih rasprava, medijske poruke, objavljivanje publikacija za djecu i odrasle te zagovaranje kulture prevencije u društvu.
Prevencija zlostavljanja djece je ključna kako bismo stvorili sigurno okruženje za djecu i omogućili im zdrav rast i razvoj. Svjetski dan posvećen ovoj temi često se koristi kako bi se educirala javnost o različitim oblicima zlostavljanja djece, potaknulo razgovore o prevenciji, i pružila podrška žrtvama.
Edukacija o zlostavljanju djece: Informiranje roditelja, nastavnika, skrbnika i djece samih o znakovima i oblicima zlostavljanja pomaže u prepoznavanju problema i pružanju pomoći.
Podizanje svijesti: Javne kampanje koje podižu svijest o zlostavljanju djece i potiču ljude da djeluju kako bi spriječili takvo ponašanje.
Prevencija putem obiteljske podrške: Naglašavanje važnosti podrške obitelji kako bi se stvorila sigurna i poticajna okolina za djecu.
Zakonske mjere: Promicanje i podržavanje zakona koji štite djecu od zlostavljanja te osiguravaju pravdu za žrtve.
Psihosocijalna podrška: Pružanje resursa i usluga za djecu koja su bila žrtve zlostavljanja kako bi im se pomoglo u oporavku.