Svjetski dan radija obilježava se svake godine 13. veljače. Ovaj dan proglašen je od strane UNESCO-a kako bi se odala počast radio kao mediju koji ima veliki utjecaj na komunikaciju i razumijevanje među ljudima širom svijeta.
Radiju se često pripisuje važna uloga u promicanju obrazovanja, informiranja i kulturne raznolikosti. Ovaj dan se obilježava raznim događajima, programima i inicijativama diljem svijeta koji slave i promiču radio kao sredstvo za povezivanje ljudi i dijeljenje ideja.
Radijski medij, iako star gotovo stotinu godina, i dalje ima značajnu ulogu u našim životima. Njegova sposobnost dosezanja širokog spektra publike, posebno u ruralnim i udaljenim područjima, čini ga moćnim alatom za komunikaciju. Osim toga, radijo se često smatra pristupačnim izvorom informacija u kriznim situacijama poput prirodnih katastrofa ili političkih previranja.
Osim što je izvor informacija, radio također ima važnu ulogu u promicanju kulture i umjetnosti. Glazba, priče, emisije o književnosti i druge umjetničke forme često su dio radijskog programa, pružajući publici priliku da se poveže s različitim oblicima izražavanja i kulturnim identitetima.
U digitalnom dobu, radijski medij se prilagođava novim tehnologijama, uključujući internet streaming, podcaste i društvene medije. Unatoč ovim promjenama, osnovne vrijednosti radija ostaju iste – pružanje informacija, zabave i povezanosti.