Svjetski dan Roma obilježava se svake godine 8. travnja kako bi se podigla svijest o problemima s kojima se Romi suočavaju diljem svijeta te kako bi se promicalo razumijevanje, poštovanje i jednakost za tu zajednicu. Ovaj dan također slavi romsku kulturu, jezik i doprinos koji Romi daju svjetskoj zajednici.
Romi, koji su najveća etnička manjina u Europi, često se suočavaju s diskriminacijom, siromaštvom, marginalizacijom i nerazumijevanjem. Svjetski dan Roma pruža priliku za podizanje svijesti o tim pitanjima te za promicanje mjera koje bi poboljšale životne uvjete Roma diljem svijeta.
Na ovaj dan organiziraju se različite aktivnosti kao što su konferencije, kulturni događaji, radionice i javne manifestacije s ciljem podizanja svijesti i poticanja promjena prema većem uključivanju i poštivanju prava Roma.
Dan je službeno proglašen 1990. godine u Serocku u Poljskoj, mjestu četvrtog Svjetskog romskog kongresa Međunarodne romske unije, u spomen na prvi veći međunarodni susret romskih predstavnika održan u Chelsfieldu kraj Londona od 7. do 12. travnja 1971. godine.
Na tom je kongresu donesena odluka o romskoj himni za koju je izabrana pjesma Đelem, Đelem (romski: Idem, idem) i odluka o zastavi za koju je odabrana plavo-zelena dvobojnica s crvenim kotačem u sredini, simbolom napretka i pokreta, ali i migracije Roma tijekom povijesti.