Svjetski dan slobode medija obilježava se svake godine 3. svibnja kako bi se podsjetilo na važnost slobode izražavanja i neovisnosti medija u demokratskom društvu.
To je prilika da se istakne uloga medija u informiranju javnosti, promicanju transparentnosti, demokracije i ljudskih prava te da se upozori na sve oblike cenzure, pritisaka, napada i ugrožavanja novinara i novinarske slobode diljem svijeta.
Ovaj dan također pruža priliku za razmatranje izazova s kojima se suočavaju mediji u digitalnom dobu, kao što su dezinformacije, cenzura na internetu i drugi oblici ograničavanja slobode medija.
Hrvatska je zemlja s “djelomično slobodnim” medijima, na 42. mjestu s rejtingom 71.95. Na stranicama rsf.org za medije u Hrvatskoj se navodi: “Dok je medijska scena postala raznolika i dinamična, vlada ne uspijeva zaštititi novinare od pravnih pokušaja da ih se ušutka te zaštiti od organiziranog kriminala. Sama vlada predstavlja prijetnju slobodi tiska.”
Svjetski indeks slobode medija (WPFI) je godišnja rang lista zemalja koju sastavljaju i objavljuju Reporteri bez granica (RSF) od 2002. na temelju vlastite procjene organizacije o stanju slobode medija u zemljama u prethodnoj godini. Namjera je odražavati stupanj slobode koji novinari , novinske organizacije i korisnici interneta imaju u svakoj zemlji, te napore vlasti da poštuju tu slobodu . Reporteri bez granica pažljivo napominju da se WPFI bavi samo slobodom tiska i ne mjeri kvalitetu novinarstva u zemljama koje ocjenjuje, niti se bavi kršenjem ljudskih prava općenito.