Dan darivatelja krvi obilježava se svake godine 25. listopada, kao prigoda da se oda počast svima onima koji nesebično daruju krv kako bi spasili živote. Ovaj važan datum služi kao podsjetnik na humanost, solidarnost i dobročinstvo koje pokazuje svaki darivatelj krvi, a ujedno i kao prilika za podizanje svijesti o važnosti dobrovoljnog darivanja krvi.
Dan dobrovoljnih davatelja krvi u Republici Hrvatskoj obilježava se 25. listopada. Na taj je dan 1953. u Željezari Sisak provedena prva akcija dobrovoljnog davanja krvi u organizaciji Hrvatskog Crvenog križa utemeljena na osnovnim načelima dobrovoljnog davanja krvi – daruj krv dobrovoljno, besplatno, solidarno i anonimno. Takav način prikupljanja krvi smatra se najsigurnijim zbog zdravlja primatelja, a ujedno omogućuje dostupnost krvi i krvnih pripravaka svima kojima je krv neophodno potrebna u liječenju.
Krv je nezamjenjiv dio medicinskog liječenja. Svaka kap krvi može spasiti život osobe koja je u hitnoj medicinskoj potrebi, bilo zbog nesreće, operacije, porođaja, ili bolesti poput leukemije i drugih teških stanja. Statistike pokazuju da svakih nekoliko sekundi netko u svijetu treba krv, a da bi zdravstveni sustavi funkcionirali optimalno, potrebne su stalne i dovoljne zalihe krvi.
Prema procjenama, jedna doza darovane krvi može pomoći u spašavanju čak tri života. Iako suvremena medicina napreduje, krv se ne može umjetno proizvesti, stoga su darivatelji krvi ključni za spašavanje života.
Tko može darivati krv?
Darivatelji krvi obično su zdrave osobe starije od 18 i mlađe od 65 godina, koje ispunjavaju određene zdravstvene uvjete. Darivanje krvi je siguran proces, a darivatelji se prije svakog darivanja podvrgavaju zdravstvenim pregledima kako bi se osiguralo da su dovoljno zdravi i da njihovo darivanje neće imati negativan utjecaj na njihovo zdravlje.
Važno je napomenuti da se darivanje krvi odvija uz strogo pridržavanje higijenskih i sigurnosnih mjera, uključujući korištenje sterilnih igala i opreme. Postupak traje svega nekoliko minuta, a oporavak nakon darivanja je brz.
Simbol solidarnosti
Dobrovoljni darivatelji krvi često se ne vide kao junaci, ali njihova uloga u društvu ne može biti precijenjena. Oni su tiha vojska koja nesebično pomaže onima u potrebi, bez očekivanja nagrade ili priznanja. Njihova djela simboliziraju najbolji dio ljudske prirode – želju za pomaganjem drugima.
Kako se obilježava Dan darivatelja krvi?
U mnogim gradovima i općinama diljem Hrvatske, Dan darivatelja krvi obilježava se kroz različite aktivnosti. Crveni križ organizira prigodne svečanosti, tijekom kojih se darivateljima krvi dodjeljuju priznanja i zahvalnice. Također, organiziraju se kampanje za poticanje novih darivatelja da se pridruže ovoj plemenitoj misiji.
Uz to, mnoge bolnice i transfuzijske službe koriste ovaj dan kako bi informirale širu javnost o potrebama za darivanjem krvi, organizirale akcije dobrovoljnog darivanja te zahvalile svima koji sudjeluju u ovim humanitarnim akcijama.
Dan darivatelja krvi pruža priliku da se zahvalimo onima koji nesebično dijele dio sebe kako bi spasili tuđe živote. Svaka kap krvi koju darivatelji poklone znači priliku za život. Pozivamo sve građane koji ispunjavaju uvjete da se uključe u darivanje krvi i tako postanu dio ove globalne mreže dobrote i solidarnosti. Jer, darivanjem krvi – darujete život!