Hrvatska ratna mornarica (kratica HRM) grana je Oružanih snaga Republike Hrvatske. Njezina uloga i namjena je štititi integritet i suverenitet Republike Hrvatske na moru i s mora. Nositeljica je i organizatorica pomorske obrane Republike Hrvatske.
Dan hrvatske ratne mornarice (HRM) obilježava se svake godine 18. rujna, kao spomen na važan povijesni događaj iz hrvatske pomorske povijesti. Na taj dan 887. godine, flota hrvatskog kneza Branimira u bitci kod Makarske porazila je nadmoćnu mletačku mornaricu. Ova bitka označava jedno od prvih velikih pomorskih sukoba na Jadranu u kojem su Hrvati, kao narod s dugom i bogatom pomorskom tradicijom, ostvarili značajnu pobjedu.
Povijesni kontekst
Knez Branimir, koji je vladao Hrvatskom od 879. do 892. godine, bio je zaslužan za učvršćivanje hrvatske državnosti i borbu protiv stranih prijetnji. Bitka kod Makarske dogodila se u vrijeme kada je Mletačka Republika težila kontrolirati pomorske puteve i trgovinu na Jadranu. Hrvati su se, braneći svoje interese, sukobili s Mlečanima, i to je bila ključna pobjeda za očuvanje neovisnosti i sigurnosti hrvatskog teritorija na moru.
Hrvatska ratna mornarica
Hrvatska ratna mornarica (HRM), kao dio Oružanih snaga Republike Hrvatske, ima dugu tradiciju koja se proteže kroz stoljeća. Iako je moderno formirana 12. rujna 1991. godine tijekom Domovinskog rata, korijeni njene povijesti sežu duboko u prošlost. Mornarica je imala ključnu ulogu u obrani hrvatske obale, otoka i pomorskih pravaca tijekom rata za nezavisnost. U ranim fazama Domovinskog rata, HRM je organizirana u vrlo izazovnim okolnostima, ali je ubrzo postala snažna obrambena snaga.
HRM danas djeluje u okviru međunarodnih misija, surađuje s mornaricama drugih zemalja, posebno unutar NATO saveza, te osigurava suverenitet i sigurnost hrvatskih teritorijalnih voda.
Svake godine 18. rujna diljem Hrvatske, a osobito u pomorskim gradovima, održavaju se svečane manifestacije i programi u čast Dana hrvatske ratne mornarice. Proslava uključuje polaganje vijenaca u čast poginulim mornarima, vojno-pomorske parade, svečane akademije, ali i prezentacije mornaričkih sposobnosti. Ovaj događaj nije samo prilika za prisjećanje na prošlost, već i za pokazivanje budućih planova i modernizacije mornarice.
Odlukom predsjednika Republike dr. Franje Tuđmana od 12. rujna 1991. kojom je imenovao zapovjednika admirala Svetu Leticu – admirala s preko četiri desetljeća iskustva u ratnoj mornarici, koji će biti na čelu HRM za čitavog trajanja Domovinskog rata – službeno je započelo ustrojavanje Hrvatske ratne mornarice osnivanjem prvih vojnih postrojbi. Prvi brod u floti bio je desantno jurišni brod DJB-103 koji je otet Jugoslavenskoj narodnoj armiji 15. rujna 1991. dok je bio na remontu u Veloj Luci.
Odlukom Predsjednika Tuđmana iz 1993. Dan Hrvatske ratne mornarice obilježava se 18. rujna, u spomen prve zapisane hrvatske pomorske pobjede, kada su Neretljani u vrijeme kneza Branimira 887. godine u bitci kod Makarske porazili mletačko brodovlje. Time se željela posebno istaknuti duga hrvatska pomorska tradicija.
Dan HRM-a obilježava se smotrom brodova u raznim obalnim gradovima, danom otvorenih vrata, koncertima orkestra OSRH ili klape HRM-a “Sv. Juraj”, uz odavanje počasti poginulim pripadnicima mornarice i prvom zapovjedniku, admiralu flote Sveti Letici “Barbi”.
Jedan od najvažnijih elemenata ovih proslava je isticanje pomorske tradicije koja je oblikovala hrvatsku nacionalnu identifikaciju i očuvanje pomorske baštine.
Foto: hrvatskigeneralskizbor.hr