Dan obrane Zadra obilježava se 6. listopada svake godine u znak sjećanja na presudne događaje koji su se odigrali tijekom Domovinskog rata, a koji su omogućili obranu grada Zadra od srpskih snaga i Jugoslavenske narodne armije (JNA) 1991. godine. Bitka za Zadar zbila se u punom intenzitetu od 1. do 6. listopada, iako su sa granatiranjem počeli još 15. rujna. 1991. godine.
Povijesni kontekst
Početkom 1991. godine, s raspadom Jugoslavije i intenziviranjem srpske agresije na Hrvatsku, Zadar je bio izložen velikom riziku. Grad se našao gotovo opkoljen jer su okolna sela, poput Bibinja, Škabrnje i Poličnika, bila pod stalnim napadima. Srpske paravojne formacije, uz podršku JNA, nastojale su zauzeti grad i strateški važne prometne pravce. Kontrola nad Zadrom značila bi presijecanje obalne prometnice koja povezuje sjever i jug Hrvatske, što bi bilo pogubno za obranu zemlje.
- 6. listopada 1991. godine označio je vrhunac napada na grad. Toga dana započeo je snažan topnički napad na Zadar, a hrvatske snage bile su suočene s prijetnjom iz više pravaca. Glavna linija obrane protezala se kroz predgrađa grada i obližnja sela. Branitelji, mahom policajci, pripadnici Zbora narodne garde (ZNG) i lokalni dragovoljci, pokazali su nevjerojatnu hrabrost i odlučnost, iako su bili slabije naoružani i brojčano nadjačani.
Cilj srpskih snaga bio je probiti hrvatsku obranu i zauzeti grad, no zahvaljujući koordiniranoj obrani, hrabrosti branitelja i velikoj podršci lokalnog stanovništva, taj plan nije uspio. Unatoč teškim napadima, hrvatske snage uspjele su očuvati ključne obrambene točke i spriječiti prodor neprijatelja u grad.
Značaj obrane Zadra
Obrana Zadra imala je ogroman strateški i moralni značaj za Hrvatsku. Zadar je bio jedan od ključnih gradova na Jadranskoj obali, a njegova obrana omogućila je očuvanje kontinuiteta teritorijalne povezanosti između sjevera i juga Hrvatske. Također, obranom Zadra poslana je poruka da hrvatske snage, iako slabije opremljene, mogu obraniti ključne točke od mnogo jačeg neprijatelja.
Nakon uspješne obrane Zadra, moral hrvatskih branitelja diljem zemlje znatno je porastao, a to je bilo ključno za nastavak borbe za neovisnost Hrvatske. Obrana Zadra smatra se jednim od ključnih trenutaka u Domovinskom ratu, jer je spriječila pad grada u neprijateljske ruke i omogućila daljnje operacije hrvatskih snaga.
Neprekidna granatiranja
Zadar je tijekom cijelog Domovinskog rata trpio granatiranja i bio je u neposrednoj zoni ratne opasnosti. Velika je granatiranja pretrpio 15. prosinca i na Božić 1991. Početkom svibnja 1992. opet su ostali odsječeni od struje dizanjem strujnog voda iz pravca Šibenika. Također, od 18. – 22. svibnja 1992. Zadar je također trpio neprekidno granatiranje.
Sjećanje i obilježavanje
Svake godine na Dan obrane Zadra, grad se prisjeća svih onih koji su sudjelovali u obrani i dali svoje živote za slobodu. Održavaju se komemoracije, polaganja vijenaca na spomenike poginulim braniteljima, mise zadušnice te razni kulturni i sportski događaji kojima se slavi hrabrost i žrtva branitelja. Ovaj dan ne samo da simbolizira pobjedu nad agresorom, već i podsjeća na zajedništvo i snagu lokalnog stanovništva koje je stalo uz svoje branitelje u najtežim trenucima.
Obrana Zadra ostaje trajni simbol hrabrosti, zajedništva i odlučnosti hrvatskog naroda u borbi za slobodu i neovisnost.