Od 1996. godine 16. studenog se obilježava Međunarodni dan tolerancije. Taj dan je Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila danom tolerancije i pozvala svoje države članice da ga obilježavaju kako bi podigli svijest građana o važnosti poštivanja i uvažavanja različitosti. Na taj dan su države članice UNESCO-a 1995. godine usvojile Deklaraciju o načelima tolerancije kojom se ovaj dan proglašava Međunarodnim danom tolerancije.
Međunarodni dan tolerancije uspostavljen je 1995. godine od strane Opće skupštine Ujedinjenih naroda s ciljem podizanja svijesti o važnosti tolerancije u prevenciji sukoba i izgradnji mira. Datum 16. studeni odabran je u spomen na dan potpisivanja Deklaracije o principima tolerancije 1995. godine u Parizu.
Tolerancija je ključna komponenta održavanja mira i stabilnosti u društvu. Ona ne samo da potiče poštovanje različitosti, već i stvara prostor za dijalog između pojedinaca i zajednica koje imaju različite svjetonazore, vjerovanja i vrijednosti. Tolerantno društvo je otvoreno za različitosti, potiče obrazovanje i pridonošenje svih članova zajednice.
Aktivno slušanje i otvoreni dijalog ključni su u promicanju tolerancije. Razgovor omogućuje ljudima da razumiju perspektive drugih i grade mostove razumijevanja.
Organizacije i društva trebaju poticati kulturu mira koja naglašava rješavanje sukoba dijalogom, pregovaranjem i nenasilnim sredstvima.
Aktivno suprotstavljanje svakoj vrsti diskriminacije ključno je za izgradnju tolerantnog društva. To uključuje borbu protiv rasne, vjerske, rodne i svih drugih oblika diskriminacije.
Međunarodni dan tolerancije podsjeća nas na nužnost izgradnje društva koje cijeni i poštuje raznolikost. Tolerantno društvo nije samo otporno na sukobe, već i prosperira kroz bogatstvo koje donose različite perspektive i kulture. Svaki pojedinac ima ulogu u oblikovanju takvog društva, a Međunarodni dan tolerancije prilika je da se svi zajedno angažiramo u izgradnji boljeg, tolerantnijeg svijeta.