Povaljska listina je jedan od najvažnijih srednjovjekovnih dokumenata pisanih na hrvatskom jeziku, koji datira iz 1250. godine. Pisano je na hrvatskoj ćirilici (tzv. bosančica), a predstavlja dragocjen izvor podataka o pravnim, društvenim i jezičnim aspektima vremena u kojem je nastao.
Povaljska listina potječe iz mjesta Povlja na otoku Braču, gdje je pripadala benediktinskom samostanu sv. Ivana Krstitelja. Dokument se bavio pravnim pitanjima vezanim uz imovinske odnose tog samostana i lokalnih stanovnika. Riječ je o prijepisu starijeg dokumenta iz 1184. godine, čime listina svjedoči o kontinuitetu pravnog i društvenog uređenja u tadašnjoj Hrvatskoj.
Povaljska listina posjedovna je isprava benediktinskoga samostana sv. Ivana Krstitelja u Povljima na otoku Braču, napisana na listu pergamene hrvatskom ćirilicom (tzv. bosančicom) 1. prosinca 1250. godine.
Predložak listine bio je kapitular povaljskog samostana. Katular za samostan dao je napraviti povaljski opat Ratko krajem 12. ili početkom 13. stoljeća. Zasnovao ga je na ispravi iz 1184. godine kada je domaći knez Brečko potvrdio samostanu dotadašnje posjede. Povaljski opat Ivan je 1250. godine zatražio novi prijepis i ovjeru kartulara kod tadašnjeg hvarskog javnog bilježnika Ivana. Kako Povaljski kartular nije bio velik, kanonik Ivan ga je prepisao na jedan oveći list pergamene. Na određenim je mjestima skraćivao dijelove koje je smatrao nevažnima kako bi sve stalo na jednustranu. Zbog toga je je pri kraju morao smanjivati i veličinu slova te razmake između redaka. Stari se kartular, kako je izgubio pravnu vrijednost, nije ni sačuvao.
Listina opisuje, kako su knez Brečko i župan Prvoš, u Bolu (1184.), na hvarsko-bračkom općem zboru na molbu svećenika Ratka, vratili nekadašnje samostanske zemlje „Bogu i sv. Ivanu”. Zatim se nižu opisi daljih samostanskih zemljišnih stečevina, sve uz navođenje svjedoka. Dokument završava potpisima svjedoka Blaža i pisca kanonika Ivana.
Prvi ju je 1881. godine objavio Franjo Rački u 13. knjizi „Starina”.
Danas se čuva u Župnom uredu u Pučišćima na Braču.
Izvor: Wikipedija