Na današnji dan 1933. godine rodio se Ivan Kušan, hrvatski književnik i akademik.
Kušan je diplomirao i magistrirao na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Uređivao je više časopisa (Telegram, Most i dr.) i biblioteka (Modra lasta, Smib, Hit-junior). Bio je redovni profesor ADU u Zagrebu. Kao slikar samostalno je izlagao dva puta. Prevodio je s engleskog, francuskog i ruskog jezika.
Godine 1956. objavio je prvi od svojih poznatih dječjih romana (Uzbuna na Zelenom vrhu) koji sve do danas izlazi u nizu izdanja i postaje obvezatnom školskom lektirom. Godine 1958. objelodanio je zacijelo jedan od svojih najvažnijih romana Razapet između.
Od 1970. godine pisao je za kazalište, radio, televiziju i film dramatizirajući vlastite tekstove te iznoseći nove, često provokativne teme. Njegova drama Svrha od slobode prikazana je u režiji Miroslava Međimorca 1971. na Dubrovačkim ljetnim igrama. Nakon što je tamo doživjela dvije izvedbe, a u Studentskom centru u Zagrebu treću, ugašena je iz političkih razloga. Igor Mrduljaš međutim, u pogovoru za izdanje te drame iz 1995. naziva tu predstavu “vrhuncem hrvatskoga glumišta”. Kušan je bio urednik za književnost na Radio Zagrebu, za crtani film u Zagreb filmu, uređivao je više časopisa (Telegram, Most i dr.) i biblioteka (Modra lasta, Smib, Hit-junior), te bio urednik u Školskoj knjizi.
Akademik Ivan Kušan širokom je krugu čitatelja uglavnom poznat po izuzetno uspješnim romanima za djecu – prema njegovoj knjizi Koko i duhovi snimljen je istoimeni film – no bio je također i pisac romana za odrasle. Romani i pripovijesti književnika Ivana Kušana postigli su izvanrednu popularnost kod čitatelja što se do danas nije promijenilo. Godine 2002. njegovi dječji romani digitalizirani su u Međunarodnoj dječjoj digitalnoj knjižnici u Washingtonu, SAD.
Svojim talentom, posebnošću, kritičkim odnosom prema stvarnosti i pedesetogodišnjim plodnim književnim radom, akademik Ivan Kušan dao je izuzetan doprinos i ostavio značajan trag u hrvatskoj književnosti.
Ivan Kušan (Sarajevo, 30. kolovoza 1933. – Zagreb, 20. studenoga 2012.).
Izvor: Wikipedija