Na današnji dan 1990. računalni znanstvenici iz CERN-a Tim Berners-Lee i Robert Cailliau prvi su predložili World Wide Web.
World Wide Web je jedna od najvažnijih usluga interneta koja nam omogućava gledanje mnogih internetskih stranica.
World Wide Web (skraćeno WWW, W3, ili samo Web, naziv dolazi iz engleskog jezika, a može se prevesti kao ‘svjetska mreža’; u engleskom riječ web ima značenje razgranate i isprepletene mreže poput paučine) je jedna od najkorištenijih usluga Interneta koja omogućava pregled hipertekstualnih dokumenata. Dokumenti mogu sadržavati tekst, slike i multimedijalne sadržaje a međusobno su povezani tzv. hiperlinkovima. Za korištenje i prikaz sadržaja koriste se računalni programi koji se nazivaju browseri ili web-preglednici.
Web se često pogrešno koristi kao sinonim za internet, a zapravo je jedan njegov dio i predstavlja uslugu kojom se ostvaruje razmjena podataka preko te svjetske računalne mreže.
WWW je međunarodna mreža računalnih baza podataka koji koristi internet i njegov poseban sustav za povezivanje informacija. Odmah po nastajanju, a danas više nego tada, svjetska mreža bila je nepregledno more s informacija koje teku, koje se mijenjaju i po obliku i po sadržaju.
WWW je izumio Tim Berners-Lee, britanski znanstvenik, 1989. godine na Europskom centru za nuklearna istraživanja (CERN).
Prva web stranica (1991.) na svijetu stvorena je 1991. godine i sadržavala je osnovne informacije o World Wide Web projektu.
Prvi web preglednici (1993. – 1995.), poput Nexusa i Mosaica, omogućili su korisnicima pregledavanje i interakciju s web stranicama putem grafičkog sučelja.
Povijest World Wide Web-a svjedoči o brzom tehnološkom razvoju i promjenama u načinu kako ljudi pristupaju, dijele i koriste informacije putem interneta.