Dana 7. listopada 1991. godine, oko 15:03 sati, Banski dvori, povijesno sjedište hrvatske Vlade i tadašnja rezidencija predsjednika Republike Hrvatske Franje Tuđmana, našli su se pod iznenadnim i brutalnim napadom Jugoslavenske narodne armije (JNA). Ovaj događaj, poznat kao raketiranje Banskih dvora, smatra se jednim od ključnih trenutaka Domovinskog rata jer je simbolizirao težnju tadašnjih jugoslavenskih vlasti da vojnom silom spriječe nezavisnost Hrvatske.
Pozadina događaja
U rujnu 1991. godine, situacija u Hrvatskoj bila je napeta. Sukobi su se intenzivirali, a Hrvatska je već mjesecima bila suočena s agresijom JNA i pobunjenih Srba. Hrvatska je 25. lipnja 1991. proglasila neovisnost, no taj je proces bio odgođen na tri mjeseca zbog Brijunskog sporazuma. Kako su diplomatski napori na međunarodnoj razini postupno slabili, JNA i proruske snage sve su češće posezale za vojnim rješenjima.
Napad na Banske dvore dogodio se u trenutku kada su predsjednik Franjo Tuđman, predsjednik Predsjedništva SFRJ Stjepan Mesić i predsjednik savezne vlade Ante Marković održavali sastanak u zgradi. Raketiranje je izvedeno zrakoplovima JNA, a ciljevi su bili jasno određeni – eliminirati političko vodstvo Hrvatske i time zaustaviti njezinu borbu za neovisnost.
Detalji napada
U napadu su ispaljene dvije rakete, od kojih je jedna izravno pogodila južno krilo Banskih dvora, dok je druga eksplodirala u dvorištu. Zgrada je pretrpjela znatna oštećenja, ali predsjednik Tuđman i njegovi suradnici ostali su neozlijeđeni. Tuđman je kasnije izjavio da su samo nekoliko minuta prije napada napustili prostoriju koja je pogođena, čime su izbjegli smrt.
Zahvaljujući sretnim okolnostima i dobroj sigurnosnoj procjeni, nitko od ključnih političkih figura nije stradao, iako je namjera napada bila jasna: likvidirati hrvatsko vodstvo u trenutku kada je Hrvatska bila na pragu međunarodnog priznanja.
Posljedice i reakcije
Raketiranje Banskih dvora izazvalo je šok i osudu, ne samo u Hrvatskoj već i na međunarodnoj razini. Taj je čin dodatno ubrzao proces priznavanja Hrvatske kao neovisne države, a istovremeno je pokazao brutalnost režima koji je očajnički pokušavao zadržati Jugoslaviju na okupu.
Hrvatska je iste večeri, 7. listopada 1991., prekinula sve preostale veze s Jugoslavijom, a već sljedećeg dana, 8. listopada, Sabor je formalno donio odluku o raskidu svih državnopravnih veza s bivšom SFRJ.
Raketiranje je također imalo psihološki učinak na hrvatske građane i borce. Pokazalo je koliko su visoki ulozi u borbi za slobodu, ali je istovremeno učvrstilo odlučnost da se brani neovisnost po svaku cijenu.
Raketiranje Banskih dvora bio je jedan od najsimboličnijih događaja u Domovinskom ratu, pokazavši svu ozbiljnost prijetnje s kojom se Hrvatska suočila na putu prema neovisnosti. Iako je napad imao za cilj likvidaciju hrvatskog vodstva, neuspjeh te operacije označio je početak kraja političkog i vojnog pritiska Jugoslavije. Napad je ubrzao međunarodno priznanje Hrvatske, a 8. listopada 1991. godine Hrvatska je postala neovisna država, bez ikakvih formalnih veza s Jugoslavijom.
Fotografija: Fotografija Hrvoja Kneza s prikazom uzdizanja dima nakon eksplozije u Banskim dvorima 7. listopada 1991. godine (izloženo u Muzeju grada Zagreba; vide se primjerci uništenoga namještaja iz zgrade)
[…] na Hrvatsku, a bitke su se vodile diljem zemlje. U takvoj atmosferi, 7. listopada 1991. godine, zrakoplovi JNA bombardirali su Banske dvore, sjedište Vlade Republike Hrvatske, što je dodatno ubrzalo donošenje konačne […]