Parlamentarni izbori 2000. godine, odnosno Izbori zastupnika u Zastupnički dom Hrvatskog sabora (tada još uvijek pod nazivom Hrvatski državni sabor) održani su 3. siječnja 2000. godine, pa se nazivaju često i trećesiječanjskim izborima.
Ovi izbori su bili po mnogočemu značajni, a označavaju kraj prvog desetogodišnjeg razdoblja u povijesti samostalne Hrvatske. Na ovim izborima HDZ je po prvi puta od samostalnosti izgubio vlast, a većinu u Saboru je dobila koalicija sastavljena od šest stranaka – HSS-a, IDS-a, LS-a, HNS-a, HSLS-a i SDP-a (tzv. šestorka), iako je HDZ pojedinačno dobio najviše mjesta.
Ovi izbori se događaju u razdoblju između smrti predsjednika Franje Tuđmana i izbora za novog predsjednika Republike.
Tako će se u nešto od više od mjesec dana potpuno promijeniti vlast u Hrvatskoj – novi saziv Sabora s koalicijskom većinom, nova Vlada Republike Hrvatske s Račanom na čelu, te novim predsjednikom Republike Stjepanom Mesićem (u sitom su razdoblju izabrani novi suci Ustavnog suda).
Za ove izbore je prvi puta korišten novi Zakon o izbornim jedinicama (donesen 29. listopada 1999. godine), kojim je Hrvatska podijeljena u 10 prilično proizvoljnih izbornih jedinica (vidi sliku); npr. Gajnice (dio Zagreba) su u istoj izbornoj jedinici s Novim Vinodolskim, dok je središte Zagreba u drugoj izbornoj jedinici. Sve izborne jedinice imaju otprilike isti broj glasača. Posebne izborne jedinice ustanovljene su za glasače izvan Hrvatske (“11. izborna jedinica”) i manjine (“12. izborna jedinica”).