Dana 19. rujna 1991. godine, kolona tenkova Jugoslovenske narodne armije (JNA) krenula je iz Beograda prema Vukovaru, što je označilo jedan od ključnih trenutaka u ratu u Hrvatskoj i opsadi Vukovara. Ovaj događaj je simbolizirao početak intenzivnih vojnih operacija JNA na teritoriju Hrvatske, koje su prerasle u krvavi rat i dovele do dugotrajne opsade i razaranja grada Vukovara.
Raspad Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) pratio je rast nacionalizma i napetosti između republika, osobito između Srbije i Hrvatske. U ljeto 1991. godine, ratne operacije u Hrvatskoj su već bile u punom jeku, osobito na istočnom dijelu zemlje, gdje su srpske paravojne snage i JNA napadale hrvatske gradove i sela. Vukovar je ubrzo postao strateški cilj zbog svog položaja na Dunavu i blizine granice s tadašnjom Saveznom Republikom Jugoslavijom.
U Srbiji je tadašnja vlast, predvođena Slobodanom Miloševićem, kroz propagandne kanale uvjeravala građane da je intervencija JNA nužna kako bi se zaštitili Srbi u Hrvatskoj. Taj narativ je bio široko prihvaćen među dijelom srpske javnosti, što je kulminiralo scenama podrške vojsci kada su tenkovi prolazili kroz Beograd.
Kretanje tenkova kroz Beograd
Kako su tenkovi JNA prolazili kroz Beograd 19. rujna 1991., veliki broj građana okupio se uz cestu kako bi pozdravio vojnike. Mnogi su izražavali svoju podršku vojsci, bacajući cvijeće na tenkove i pozdravljajući ih. Ovi prizori ostali su upamćeni kao jedna od kontroverznih slika tog vremena, jer su prikazivali dio stanovništva Srbije kako slavi početak vojne intervencije koja će ubrzo izazvati masovne patnje i razaranja, osobito u Vukovaru.
Iako nije moguće sa sigurnošću reći da su svi građani Beograda podržavali ratne aktivnosti JNA, te su slike postale simbolom tadašnje javne podrške vojnoj intervenciji. Tenkovi su bili percipirani kao dio obrane srpskog naroda, iako je u stvarnosti njihova prava uloga bila podrška napadima na hrvatske gradove i sela, uključujući Vukovar koji je najteže stradao.
Posljedice vojne intervencije
Kolona tenkova koja je krenula iz Beograda sudjelovala je u brutalnoj opsadi Vukovara, koja je trajala od kolovoza do studenog 1991. godine. Grad Vukovar je bio potpuno uništen nakon gotovo tri mjeseca neprekidnog bombardiranja i borbi. Više od 2.000 branitelja i civila je poginulo, a tisuće su završile u logorima ili su bile protjerane iz svojih domova.
Opsada Vukovara postala je simbol otpora hrvatskog naroda, ali i strahovitog razaranja i ratnih zločina. Nakon pada grada 18. studenog 1991., uslijedio je masakr na Ovčari, gdje su snage JNA i srpske paravojne jedinice pogubile više od 260 zarobljenih branitelja i civila.
Vukovar, grad koji je postao simbol otpora, plaćao je strašnu cijenu rata, a sjećanje na te događaje ostaje važan dio kolektivne svijesti regije.