Na današnji dan 1991. godine dogodio se pad obrane Bogdanovaca, nakon kojeg je Vukovar ostao odsječen, jer je presječen tzv. kukuruzni put, jedina komunikacija Vukovara sa slobodnim dijelom Hrvatske.
Pad obrane Bogdanovaca predstavlja jedno od najtežih poglavlja Domovinskog rata u Hrvatskoj, a odvijao se tijekom jeseni 1991. godine, kao dio šire bitke za Vukovar. Bogdanovci, selo smješteno zapadno od Vukovara, postali su ključna točka obrane grada jer su pružali posljednju kopnenu vezu prema opkoljenom Vukovaru. Pad obrane Bogdanovaca imao je dalekosežne posljedice jer je izolirao Vukovar i otvorio put za konačan slom obrane grada.
Od početka sukoba, Bogdanovci su se našli na meti JNA (Jugoslavenske narodne armije) i srpskih paravojnih snaga. Branitelji Bogdanovaca, koje su činili pripadnici Zbora narodne garde (ZNG), policajci i civilni dobrovoljci, suočili su se s višestruko nadmoćnijim neprijateljskim snagama, koje su bile opremljene tenkovima, topništvom i zračnom potporom. Značaj Bogdanovaca ležao je u njihovom strateškom položaju, budući da su predstavljali “vrata” kroz koja se moglo dopremiti logističku potporu opkoljenom Vukovaru.
Branitelji su mjesecima, usprkos teškim uvjetima i nedostatku oružja, pružali otpor protivniku. Borbe su bile iznimno teške, a selo je trpjelo svakodnevne granatiranja.
Posljedice pada
Bogdanovci su, nakon višemjesečne opsade, pali 10. studenog 1991. godine. Selo je bilo gotovo potpuno uništeno, a mnogi branitelji i civili su poginuli ili su zarobljeni. Preživjeli su često završavali u zarobljeništvu ili su pokušavali proboj prema slobodnom teritoriju, riskirajući živote u minski zagađenim područjima. Poginulo je ukupno 133 branitelja i civila.
Padom Bogdanovaca prekinuta je posljednja komunikacijska veza između Vukovara i ostatka Hrvatske, što je ubrzalo pad samog grada koji je uslijedio samo nekoliko dana kasnije, 18. studenog 1991. godine. Ovaj događaj simbolizirao je kraj jedne epohe hrabrog otpora, ali i početak novih stradanja za hrvatske civile i branitelje. Poslije rata, Bogdanovci su ostali simbol otpora, stradanja i žrtve, a mnogi heroji obrane toga sela upisani su u hrvatsku povijest.
Pad Bogdanovaca ostaje snažno ukorijenjen u kolektivnoj memoriji hrvatskog naroda kao podsjetnik na žrtvu branitelja i važnost očuvanja slobode. Sjećanja na te dane čuvaju se kroz spomen-obilježja, komemoracije i osobne priče preživjelih.
Obrana i pad Bogdanovaca pokazali su snagu i hrabrost branitelja suočenih s nadmoćnim neprijateljem te ostavili dubok pečat u povijesti Domovinskog rata.