Park prirode Lastovsko otočje, smješten na južnom dijelu Jadranskog mora, jedan je od najljepših i najočuvanijih prirodnih prostora u Hrvatskoj. Ovaj arhipelag, koji se sastoji od 44 otoka, otočića, hridi i grebena, prostire se na oko 195 km², od čega samo 53 km² čini kopno, dok je preostalih 143 km² more. Lastovo, glavni otok parka, smješten je u središtu arhipelaga, a s obzirom na svoju udaljenost od kopna, zadržao je netaknuti prirodni okoliš i autentični otočki način života.
Park prirode Lastovsko otočje proglašen je 2006. godine, a cilj mu je očuvanje jedinstvene prirodne, kulturne i povijesne baštine ovog područja. Zbog svog geografskog položaja i izoliranosti, Lastovsko otočje dugi niz godina bilo je izvan glavnih trgovačkih i turističkih puteva, što je omogućilo očuvanje njegove bogate flore i faune te tradicionalnog načina života stanovnika.
Otok Lastovo bio je naseljen još od prapovijesti, a kroz povijest su na njemu živjeli Iliri, Rimljani i Bizantinci. U srednjem vijeku Lastovo je bilo dio Dubrovačke Republike, a nakon toga dolazi pod upravu Mletačke Republike, Habsburške Monarhije, pa sve do moderne Hrvatske.
Prirodne ljepote
Lastovsko otočje poznato je po svojoj iznimnoj biološkoj raznolikosti. Ovdje raste više od 800 biljnih vrsta, od kojih su mnoge endemske. Mediteranska vegetacija, poput makije, borovih šuma i maslinika, krasi krajolik otoka. Posebno su značajni maslinici, vinogradi i polja lavande, koji su važan dio otočkog gospodarstva i kulture.
Podmorje Lastovskog otočja jedno je od najbogatijih i najraznolikijih u Jadranu. Kristalno čisto more i brojne podvodne špilje, hridi i grebeni dom su mnogim vrstama riba, koralja, spužvi i morskih sisavaca. Posebno su zaštićene rijetke vrste poput dobrog dupina, sredozemne medvjedice i morskih kornjača.
Kultura i tradicija
Otočani su kroz povijest razvili jedinstvene običaje i tradicije, a jedna od najpoznatijih manifestacija je Lastovski poklad, koji se održava svake godine uoči Korizme. Ovaj tradicionalni karneval jedan je od najstarijih na Jadranu i obuhvaća brojne rituale, plesove i procesije, a sve u čast legendarnog događaja kada su Lastovci, prema predaji, uspješno obranili svoj otok od napada gusara.
Arhitektura na otoku očituje se u kamenom graditeljstvu, karakterističnim “fumari” (dimnjacima) te starim kamenim kućama koje svjedoče o povijesnom bogatstvu i umijeću gradnje. Grad Lastovo i njegova okolna sela sačuvali su izvorni mediteranski šarm, s uskim kamenim uličicama, terasama i autentičnim vrtovima.
Aktivnosti u parku
Park prirode Lastovsko otočje idealno je mjesto za ljubitelje prirode, planinarenja, ronjenja i nautike. Posjetitelji mogu istraživati brojne pješačke staze, uživati u vožnji biciklom kroz netaknutu prirodu ili se uputiti na jedrenje među otocima. Posebno je popularno ronjenje zbog bogatog podmorja i brojnih olupina brodova koje svjedoče o burnoj povijesti Jadrana.
Također, otočje nudi idealne uvjete za promatranje ptica, jer je Lastovo dom mnogim rijetkim i ugroženim vrstama ptica, poput sove ušare, morskih galebova i drugih.
Održivi turizam
Park prirode Lastovsko otočje primjer je održivog turizma, gdje se posjetiteljima nudi mogućnost uživanja u prirodi uz minimalan utjecaj na okoliš. Smještaj na otoku uglavnom se bazira na manjim, obiteljskim kućama i apartmanima, a otočani su usmjereni na ekološku proizvodnju hrane, poput organskog maslinovog ulja, vina i meda.
Jedan od ciljeva parka je očuvanje tradicijskih načina života, kao i održivo korištenje prirodnih resursa, kako bi se očuvala autentičnost ovog prostora za buduće generacije.
Park prirode Lastovsko otočje pravi je dragulj hrvatskog Jadrana, koji svojom izuzetnom ljepotom, bogatom povijesnom baštinom i jedinstvenim ekosustavom privlači posjetitelje iz cijelog svijeta. Zahvaljujući izoliranosti, otočje je sačuvalo svoj prirodni sklad i autentičnost, što ga čini idealnim mjestom za one koji žele pobjeći od gužve i uživati u miru i netaknutoj prirodi.