Parkovi prirodePark prirode Učka

Park prirode Učka

Park prirode Učka predstavlja jedan od najimpresivnijih prirodnih rezervata u Hrvatskoj. Svojom izvanrednom ljepotom, raznolikim ekosustavima i bogatom kulturnom baštinom, privlači posjetitelje iz cijelog svijeta. Nalazi se na granici Istre i Kvarnera, stvarajući spoj mediteranske klime i planinskih pejzaža.

Park prirode Učka predstavlja dragulj hrvatskog prirodnog bogatstva. Njegova izvanredna ljepota, biološka raznolikost i kulturna baština čine ga nezaobilaznom destinacijom za ljubitelje prirode i avanturiste. Kroz održivo upravljanje i zaštitu prirodnih resursa, Park prirode Učka osigurava da će ova jedinstvena prirodna oaza ostati netaknuta za buduće generacije.

Park prirode Učka se nalazi u planinskom masivu Učke u Hrvatskoj, u blizini grada Rijeke i Opatije te obuhvaća površinu od 160 četvornih kilometara. Park prirode je proglašen zaštićenim područjem 1999. godine. Blizina mora pogoduje specifičnoj klimi i bujnoj vegetaciji do vršnih predjela. Mnoge zaštićene i rijetke životinjske i biljne vrste se stoga mogu naći u rezervatu.

Park obuhvaća područje planine Učka, čiji je vrh najviša točka prirodnog parka, dosežući visinu od 1.396m (Vojak). Učka se strmo uzdiže iznad Jadranskog mora, pružajući spektakularne panoramske poglede na okolne otoke, priobalje i planine. Njezini strmci prekriveni su bujnom šumom hrasta i kestena, dok se na višim nadmorskim visinama nalazi alpska vegetacija.

Vojak – u bogatstvu planinske vegetacije i endemičnih vrsta ističe se stjenoviti greben najvišeg vrha Učke, a sa stare kule-vidikovca, izgrađene početkom prošlog stoljeća, pruža se veličanstven pogled na Istru, Kvarnerski zaljev s otocima, planine Gorskog kotara, Velebit, Alpe i Italiju. Na kuli se mogu dobiti informacije o Parku, a postavljeni teleskopi pružaju još bolji pogled na okolne krajolike. U neposrednoj blizini nalazi se i uzletište za slobodno letenje ovjesnim jedrilicama i padobranskim jedrima.

Biološka raznolikost
Park prirode Učka je dom brojnim biljnim i životinjskim vrstama. Šume su bogate divljim životinjama poput jelena, srna, lisica i divljih svinja. Osim toga, ovdje možete pronaći i rijetke ptice grabljivice kao što su suri orao i bjeloglavi sup. Učka je također poznata po svojoj raznolikosti biljnih vrsta, uključujući mnoge endemične vrste koje su prilagođene specifičnim uvjetima staništa.

Aktivnosti u Parku prirode Učka
Posjetitelji Parka prirode Učka mogu uživati u raznovrsnim aktivnostima na otvorenom. Planinarenje je jedna od najpopularnijih aktivnosti, s brojnim stazama koje vode do vrha Učke i okolnih planinskih vrhova. Tu su i biciklističke staze koje pružaju mogućnost istraživanja područja na dva kotača. Za ljubitelje prirode i fotografije, Park nudi obilje prilika za istraživanje i otkrivanje skrivenih kutaka i panoramskih pogleda.

Obzirom na zaštićeni status područja, u Parku prirode “Učka” poželjni su i potiču se oni oblici rekreacije na otvorenom koji ne ugrožavaju njegova vrijedna prirodna i ljudskom rukom stvorena obilježja. Ovdje spomenute aktivnosti objedinjene su pod zajedničkim nazivom “Učka outdoor”, pa informacije o mogućnostima bavljenja pojedinim sportom zainteresirani mogu dobiti putem brošura, tabli i oznaka koje nose odgovarajući zaštitni znak (LOGO UČKA OUTDOOR) ili u Javnoj ustanovi “Park prirode Učka”.

  • Planinarenje – Ljepota visokog gorja, želja za spoznajom prirode i želja za rekreacijom na Učku privlači velik broj planinara već oko 200 godina, što im omogućuju mnogobrojne uređene i označene planinarske staze. Najpoznatija planinarska odredišta su Vojak, Suhi vrh, Veli Planik, Korita i Sisol.
  • Alpinizam – Stijene Vele drage odigrale su važnu ulogu u razvoju alpinizma, a početke penjanja bilježimo još davne 1931.g. Do danas je Vela draga postala međunarodno poznato i rado posjećeno penjalište s preko 50 uređenih smjerova različitih težina. Osim toga, u neposrednoj blizini Parka u Općini Mošćenička Draga uređena su penjališta na stijenama Zijavice i u kanjonu Mošćeničke Drage.
  • Speleologija – Većina poznatih speleoloških objekata u Parku prirode “Učka” tipični su krški ponori, pa je za njihovo posjećivanje potrebna posebna vještina i oprema. Svi speleološki objekti na području Parka zakonom su zaštićeni, a za dozvolu za posjećivanje valja se obratiti Javnoj ustanovi Park prirode “Učka”.
  • Brdski biciklizam – U Parku prirode “Učka” i na okolnom području uređeno je 8 staza za brdski biciklizam. Staze prolaze atraktivnim prirodnim predjelima, a jer su različitih težina mogu ih koristiti i različite kategorije biciklista, od rekreativaca do iskusnih natjecatelja.
  • Slobodno letenje – Gotovo od samih početaka modernog slobodnog letenja, tj. letenja zmajem i padobranskim jedrom, Učka privlači letače koji tu održavaju i različita domaća i međunarodna natjecanja. Na području Parka nalazi se registrirano letjelište “Učka” s uzletištima na lokacijama Vojak i Brgud.
  • Pustolovne utrke – Pustolovne utrke su aktivnost novijeg datuma, a sastoje se od različitih disciplina kao što su planinarenje, alpinizam, biciklizam, veslanje i druge. Na području Parka prirode “Učka” svake se godine održava nekoliko pustolovnih utrka koje neprestano stječu sve veći broj poklonika željnih aktivnog boravka u prirodi.

Kulturna baština
Osim svoje prirodne ljepote, Park prirode Učka obiluje i kulturnom baštinom. Na njenim padinama nalazi se niz sela s tradicionalnom istarskom arhitekturom i bogatom kulturnom poviješću. Posjetitelji mogu istražiti stare crkve, kapele i druge povijesne građevine koje svjedoče o bogatoj prošlosti ovog područja.

Zaštita prirode i održivi turizam
Očuvanje prirode i održivi turizam ključni su ciljevi Parka prirode Učka. Kroz edukaciju posjetitelja o važnosti očuvanja prirode i promicanje ekološki osviještenih praksi, Park radi na zaštiti fragile ekosustave i očuvanju biološke raznolikosti. Održivi turizam potiče se kroz razvoj ekološki prihvatljivih infrastruktura i aktivnosti koje ne ugrožavaju prirodno okruženje.

Web: www.pp-ucka.hr

Foto: Tomislav Anić / Park Prirode Učka

0 0 Glasova
Ocjena članka
Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare
120,529FansLike
2,363FollowersFollow
13FollowersFollow

Festival sira u Svetvinčentu

Festival sira koji se održava sredinom mjeseca rujna okuplja najbolje sirare, zaljubljenike u sir a i ostale gastronomade. U središtu južnog dijela Istre na...

49. Marunada u Lovranu

Marunada u Lovranu je fešta u čast najboljih svjetskih kestena. Lovranci su na svoje marune izuzetno ponosni pa su im u listopadu posvetili manifestaciju nazvanu...

59. Vinkovačke jeseni

Vinkovačke jeseni, tradicijski su hrvatski folklorni festival u Vinkovcima, najstarija i najveća europska manifestacija tradicijske kulture. Prve Vinkovačke jeseni održane su u rujnu 1966.,...

Koncertno ljeto na Tvrđavi sv. Mihovila u Šibeniku

Tvrđava sv. Mihovila, prepoznatljivi simbol Šibenika, već je deset godina i tvrđava dobre glazbe! Smještena na vrhu brda s pogledom na Jadransko more i...

ISAP Internacionalni sajam pršuta 2024.

U tradiciji istarskog kulinarstva PRŠUT je vrhunac i mjerilo za svako dobro, za sve grijehe nepca. Pršut se doživljava i prepoznaje kao vrhunska ljepota,...