ZanimljivostiSinjska alka - Tradicija duža od 300 godina

Sinjska alka – Tradicija duža od 300 godina

Sinjska alka je tradicionalna viteška igra koja se svake godine održava u gradu Sinju, u cetinskoj krajini, u čast pobjede nad Osmanlijama 1715. godine. Ovo natjecanje ima dugu povijest i iznimno kulturno značenje, ne samo za grad Sinj, već i za cijelu Hrvatsku. Uvrštena je na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva 2010. godine.

Sinjska alka datira iz 1715. godine, kada su Sinjani, branitelji Cetinske krajine, odnijeli pobjedu nad brojnijim osmanskim snagama. Prema predaji, samo 700 branitelja uspjelo je odbiti napad osmanske vojske od nekoliko tisuća vojnika. Ova pobjeda bila je pripisana zagovoru Gospe Sinjske, čija se slika nalazi u franjevačkoj crkvi u Sinju. U znak zahvalnosti, svake se godine održava viteško natjecanje, “Alka”, koje simbolizira herojsku obranu grada.

Što je Sinjska alka?

Alka je konjičko natjecanje u kojem alkari, odjeveni u tradicionalne viteške nošnje, jašući na konju galopom, nastoje kopljem pogoditi željezni prsten (alka) obješen na konopu. Alka je podijeljena u tri dijela: “srida” (sredina) nosi najviše bodova, odnosno tri boda, dok vanjski krugovi nose dva ili jedan bod. Pobjednik je onaj alkari koji u tri pokušaja ostvari najveći broj bodova.

Pravila i tradicija

Alka se održava svake godine u prvoj nedjelji kolovoza, a prethode joj dvije manje ceremonije – Bara i Čoja. Bara se održava u petak, dok se Čoja održava u subotu, prije same Alke.

Svaki alkari mora proći stroge kvalifikacije kako bi mogao sudjelovati, a konji moraju biti pažljivo odabrani i trenirani. Alkarima upravlja vojvoda, najvažniji autoritet igre, koji brine o pravilima natjecanja i čuva dostojanstvo tradicije.

Alkari su odjeveni u tradicionalne nošnje koje se nisu bitno mijenjale kroz stoljeća, a one uključuju detalje poput sablji, srebrnih dugmadi, čizama i crvenih kapa.

Viteški zbor i uloge

Alka se ne odnosi samo na samo natjecanje, već uključuje cijeli protokol s brojnim simboličnim ulogama. Osim alkara, ključne uloge imaju i članovi viteškog zbora, a među njima su najvažniji vojvoda, alaj-čauš (zamjenik vojvode) i arambaša (zapovjednik alkara pješaka). Njihove uloge su iznimno bitne za ceremonijalni aspekt Alke.

Važnost i simbolika

Sinjska alka je više od običnog sportskog natjecanja; ona je simbol hrvatske borbe za slobodu i očuvanja identiteta. Osim povijesnog značaja, Alka nosi i važnu kulturnu dimenziju, jer povezuje zajednicu kroz generacije. Svaki alkar nasljeđuje svoje mjesto od prethodnih generacija, a sama priprema za sudjelovanje uključuje višemjesečni trening i pripremu konja.

U Sinju i cijeloj cetinskoj krajini, Alka ima gotovo sakralni status. Čuvaju se sjećanja na prošlost i simbolizira zajedništvo, hrabrost i odanost tradiciji.

UNESCO-ova zaštita

Zbog svoje bogate povijesti i kulturnog značaja, Sinjska alka je 2010. godine uvrštena na UNESCO-ov popis nematerijalne svjetske baštine. Ovaj status dodatno potvrđuje važnost Alke u očuvanju hrvatske tradicije i identiteta.

Zanimljivosti o Alci

Pogodak u sridu je iznimno cijenjen i slavi se s posebnim entuzijazmom. Alkari koji uspiju pogoditi “sridu” u tri pokušaja postaju legende među lokalnim stanovništvom.
Alka se održavala bez prekida, čak i tijekom dva svjetska rata, što govori o njenoj važnosti za lokalnu zajednicu. U ceremonijalnom dijelu natjecanja, Gospa Sinjska ima centralnu ulogu, a tradicionalni marš alkara uvijek uključuje procesiju prema crkvi.

Suvremena Alka

Danas, Sinjska alka privlači tisuće posjetitelja iz Hrvatske i svijeta. Postala je i važno turističko događanje koje povezuje povijest, kulturu i sport. Mnogi poznati gosti i političari dolaze svake godine kako bi prisustvovali ovoj viteškoj igri, a Alka je sve više prepoznata kao jedan od simbola hrvatskog kulturnog identiteta.

Sinjska alka je neizostavni dio hrvatske kulturne baštine. Ova viteška igra, koja spaja povijest, tradiciju i ponos, ostaje simbolom slobode i zajedništva. Njezina vrijednost nije samo u očuvanju prošlosti, već i u njezinoj sposobnosti da povezuje ljude i prenosi kulturnu baštinu novim generacijama.

0 0 Glasova
Ocjena članka
Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare
120,368FansLike
2,350FollowersFollow
18FollowersFollow

Croatian Summer Salsa Festival

Dobrodošli na svjetski najveći i najunikatniji festival mora, sunca i salse! Najbolji plesni odmor u životu, uz 8 dana i noći neprekidnog učenja i...

Izazov Marka Pola 2025.

Izazov Marka Pola u sklopu natjecanja uključuje cijeli otok Korčulu. Korčula je već davno pokazala da nudi idealne uvjete za aktivni turizam i bavljenje...

Hideout festival, Novalja

Hideout Festival okuplja najbolje svjetske izvođače elektroničke glazbe tijekom pet dana i noći na prekrasnoj hrvatskoj plaži Zrće. Razmislite o zabavama okupanim suncem uz...

HIGHLANDER Medvednica 2025.

Pridruži se HIGHLANDER avanturi koja se odvija poviše Zagreba - glavnog grada Hrvatske. Istraži veličanstvenu planinu koja se uzdiže iznad Zagreba kroz jedinstveni planinarski...

Life on Mars Trail utrka, Novalja

U proljeće 2017. startala je prva utrka "Life on Mars Trail". Utrka se odvija jedanput godišnje u mjesecu ožujku, a sudionici svih generacija mogu...

60. Vinkovačke jeseni

Vinkovačke jeseni, tradicijski su hrvatski folklorni festival u Vinkovcima, najstarija i najveća europska manifestacija tradicijske kulture. Prve Vinkovačke jeseni održane su u rujnu 1966.,...

Zagreb Meeting – Boris Hanžeković Memorijal 2025.

Boris Hanžeković Memorijal je renomirani atletski miting koji se održava svake godine u Zagrebu, glavnom gradu Hrvatske. Ovaj događaj, dio World Athletics Continental Tour...

Ribarska fešta, Vrsar

Opojan miris svježe ribe na gradelama, kao dio bogate ponude istarske gastronomije, veselo druženje uz glazbu i ples tijekom cijelog ljeta, od travnja do...