Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se danas, 14. studenog. Šećerna bolest ili dijabetes, poremećaj je povećanja razine šećera u krvi, koji se zbiva kada gušterača prestane potpuno ili djelomično proizvoditi hormon inzulin ili proizvedeni inzulin nije djelotvoran u organizmu. U tom slučaju stanice ne dobivaju hranu potrebnu za život.
Šećerna se bolest u početku liječi tabletama i dijetom, a kasnije i injekcijama hormona inzulina. Bolest je nasljedna, a vjerojatnost da će ju osoba dobiti (50%) povećava se ako je osoba pretila.
Znaci šećerne bolesti su:
- često i obilno mokrenje (poliurija)
- umor/slabost
- zamagljen vid
- žeđ
- naglo mršavljenje
U liječenju šećerne bolesti posebno mjesto zauzima edukacija, samopraćenje i samozbrinjavanje. Bolest se liječi pravilnom prehranom i tjelovježbom, nakon čega nastupa liječenje lijekovima (antidijabeticima).
Šećerna bolest predstavlja globalni zdravstveni izazov koji utječe na milijune ljudi širom svijeta. Ova kronična bolest karakterizirana je povišenim nivoom šećera u krvi, što može dovesti do ozbiljnih komplikacija ako se ne liječi ili kontrolira.
Dijabetes se obično dijeli na dva glavna tipa: tip 1 i tip 2. Tip 1 dijabetes rezultat je autoimunog napada na vlastite stanice koje proizvode inzulin, hormon koji regulira razinu šećera u krvi. S druge strane, tip 2 dijabetes javlja se kada tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga ne koristi efikasno. Ovaj tip dijabetes često je povezan s nezdravim životnim stilom, pretilošću i genetskim faktorima.
Uzroci i simptomi
Uzroci šećerne bolesti mogu varirati, ali genetika, pretilost, neaktivnost, loša prehrana i stres često igraju ključne uloge. Simptomi uključuju povećanu žeđ, često mokrenje, umor, gubitak težine i sporije zacjeljivanje rana. Važno je naglasiti da simptomi mogu biti blagi, stoga je redovito mjerenje razine šećera u krvi važno za rano otkrivanje bolesti.
Prevencija
Prevencija šećerne bolesti igra ključnu ulogu u očuvanju zdravlja. Zdrav način života, koji uključuje uravnoteženu prehranu, redovitu tjelesnu aktivnost, održavanje zdrave tjelesne težine i izbjegavanje pušenja, može značajno smanjiti rizik od razvoja dijabetesa. Redovite medicinske provjere i praćenje razine šećera u krvi važni su za rano prepoznavanje i upravljanje bolešću.